Wiele osób zastanawia się, czym są i czym się różnią gładzie wykonywane maszynowo (natryskowo) od zwykłych gładzi gipsowych nakładanych ręcznie?

Z pozoru sprawa może wydawać się dość skomplikowana, lecz wcale taka nie jest. W tym artykule zastanowimy czym różnią się gładzie nakładane maszynowo, specjalnym agregatem od zwykłych gładzi nakładanych ręcznie. Rozważymy plusy jak i minusy tej metody i zastanowimy się, która wybrać, lub może, której tak naprawdę unikać.

Gładzie natryskowe, czyli co?

Gładzie natryskowe lub potocznie mówiąc maszynowe to nic innego jak gładzie nakładane agregatem. Maszyna pompując masę ze specjalnego zbiornika pod dużym ciśnieniem nakłada ją na ścianę przy pomocy pistoletu i specjalnej dyszy. To są główne i jedyne różnice między metodą ręczna a maszynowa… No dobra oprócz tego, że gładzie maszynowe różnią się składem od tych gipsów z worka. A właściwie są już gotowymi produktami, których nie trzeba mieszać z woda.

No dobra, ale przecież tak nałożona gładź, wcale nie jest gładka, tak? Przecież została nałożona przy pomocy agregatu, który generuje ponad 200bar ciśnienia, więc ciężko mówić tutaj o gładkości prawda po wytryśnięciu jej z pistoletu tak?

Tak! dokładnie! ale zaraz po natryśnięciu masy (gładzi) na ścianę ściąga się ją specjalnymi nożami (raklami) do gładzi, które idealnie wyrównują nałożoną maszynowo gładź. Można powiedzieć, że to takie nowe przerośnięte, tradycyjne packi 🙂

Ok, ale jakie są plusy/przewagi gładzi natryskowych nad zwykłymi gładziami gipsowymi?

No właśnie i tutaj zaczyna się zabawa bo plusów jest cała masa, serio!

Po pierwsze i chyba najważniejsze to czas! Dzięki temu, że gładzią nakładaną maszyną jesteśmy w stanie zrobić pokój o wymiarach 20m2 po podłodze wykonać w 1godzinę, no może w dwie i to w dwóch warstwach… To już jest kolosalna różnica w stosunku do zwykłego szpachlowania. Przecież zanim ktoś wymiesza zwykłą gładź z woda, odczeka 5min, wymiesza ją drugi raz, wejdzie na drabinę i nałoży 40cm packą na ścianę wyciągając ją z wiaderka, a potem musi powtórzyć tą czynność kolejne 20 razy to mijają godziny jak nie dni! A nie zapomnijcie, że cała podłoga będzie ubrudzona w spadającej masie z packi na podłogę…

Po drugie jakość! Nakładając masę z agregatu i ściągając ją dwu metrowymi nożami, uzyskujemy podłoże dużo bardziej równe i gładkie. Masa nałożona z agregatu daje nam ok. 40min. czasu zanim wyschnie więc dużo łatwiej jest nam ją równomiernie rozprowadzić niż robiąc tą robotę ręcznie. To kolejny niezaprzeczalny plus.

Po trzecie czystość! Pryskając z pistoletu, dysza pozwala nam nałożyć gładź dokładnie w to miejsce w które chcemy i nic nie spada nam na podłogę, brudząc wylewkę. Nic nie spada z packi na beton a woda przy mieszaniu prochu nie rozlewa się na strop i ściany. No po prostu nie robimy takiego syfu. Koniec kropka.

Po czwarte! Niezawodność? Agregaty nie piją, nie marudzą, nie spadają z drabiny i nie palą papierosów w oknie… Ludzie, który inwestują w taki sprzęt to profesjonaliści, pasjonaci. Ekipy znające się na rzeczy, a przynajmniej my tacy jesteśmy 🙂 Praca z agregatem to przyjemność i satysfakcja w jednym. A najlepsze jest to, że cenowo to wychodzi tak samo jak ręcznie tylko szybciej i dokładniej.

Po piąte, szlifowanie. To jak z dobrym samochodem. Jak już jeździsz wypasiona furą to stać Cię na paliwo i naprawy w nim, tak? Tak samo jest z ekipami, które robią gładzie z agregatu. Stać ich na profesjonalny sprzęt do szlifowania. Żyrafy z odkurzaczem, które nie dość, że nie generują pyłu przy szlifowaniu gładzi, to da się dzięki tym zabawkom wyszlifować je na lustro 🙂 Bez robienia dołów packą i szlifowania z drabiny przy żarówce… Tak się robiło 10 lat temu.

Podsumowanie

Gładzie maszynowe, czy nakładane natryskowo to nic innego jak metoda szybsza, czystsza, bez porównania jakościowo do nakładania packa a przy tym możesz mieć pewność, że my robią takie gładzi zjedliśmy na tym zęby i jesteśmy w tym cholernie dobrzy. Więc jeżeli chcesz zrobić remont, wybudowałeś lub kupiłeś mieszkanie i chcesz mieć super zrobione gładzie a potem jeszcze lepiej je pomalowane przy pomocy agregatu to zapraszamy!