Malowanie natryskowe ścian i sufitów.

Malowanie natryskowe to nowoczesna metoda malowania ścian i sufitów, przy pomocy agregatu malarskiego, które wytwarzając duże ciśnienie aplikuje farbę na ścianę. Metoda ta ma swoje ogromne plusy jak i minusy. W tym artykule postaram się przedstawić i omówić dla was podstawowe plusy, jak i minusy takiego rozwiązania. Zacznijmy od plusów:

+ Czas wykonania:
Niewątpliwym plusem malowania przy pomocy agregatu malarskiego jest czas wykonania wszelkich prac malarskich i te mogą się różnic w stosunku do malowania wałkiem od 30% nawet do 50% czasu wykonania prac. Wynika to z faktu iż malowania natryskowe nie potrzebuje ciągłego pobierania farby na wałek i nanoszenia farby na ścianę. Całość materiału jest podawana bezpośrednio na ścianę z wiadra. Dodatkowo szybkość nakładania materiału jest ogromna, gdyż nie potrzeba równomiernie rolować farby na ścianie.

+ Dokładność i równomierność nakładania farby:

Malowanie natryskowe nie jest proste. Wymaga wiele skupienia i dokładności, która jest szczególnie wymagana przy wszelkich projektach „prywatnych” jak i premium. Mimo wszystko, wybierając doświadczonego malarza, który ma dużo doświadczenia nie tylko w malowaniu, lecz również w doborze dysz, farb, gęstości farb jak ich zastosowania możemy uzyskać bardzo wysoki standard wykończenia, a nawet perfekcyjny. Niestety przy malowaniu natryskowym każdy błąd malarza odpłaca się widocznością na malowanej ścianie pasów, chmurek i innych niedoskonałości. Bardzo ważne do uzyskania efektu premium jest dokładne przygotowanie podłoża, jakość położonej gładzi, czy systemowe zastosowanie produktów jednego producenta.

+ Możliwość malowania bardzo wysokich miejsc i dotarcie do nietypowych zakamarków

Dzięki różnego rodzaju przedłużkom malarskim mamy możliwość malując natryskowo malować z poziomu podłogi bardzo wysokie pomieszczenia. Wymaga to jednak profesjonalnego sprzętu, który bez trudu potrafi wytworzyć odpowiednio wysokie ciśnienie. Kolejnym niezaprzeczalnym plusem malowania hydrodynamicznego (bo tak też nazywamy natrysk farby) jest malowanie nietypowych struktur takich jak: rury, kable, wnęki, metalowe elementy np. w restauracjach czy ciągach komunikacyjnych. Zwróćcie uwagę na sufity w restauracjach czy klubach, bardzo często malowane są właśnie natryskiem.

Poznaliście już najważniejsze plusy malowania metodą natryskową, teraz czas na minusy:

– Potrzeba bardzo dokładnego zabezpieczenia powierzchni, która ma zostać niepomalowana. Jako, że natryskując farbę, malujemy wszystko co napotka nasz pistolet malarski, bardzo ważnym procesem przed malowaniem jest zabezpieczenie dosłownie wszystkiego co ma pozostać czyste. Jest to szczególnie uciążliwe z zamieszkałych obiektach jak domy prywatne czy biura.

Z naszego doświadczenia wynika jednak, że przed każdym malowaniem bardzo ważne jest zabezpieczenie wszystkich powierzchni, okien, drzwi, podłóg, lamp, mebli itd. Malowanie natryskowe wymusza więc dodatkową dbałość i jakość oklejania co przy profesjonalnej firmie malarskiej w finalnym rozliczeniu wychodzi na plus i czasowo i jakościowo dla inwestora. Nie polecamy wam jednak złudnych oszczędności, czyli zabezpieczenia i oklejania na własną rękę. Dobranie nieodpowiednich taśmy czy folii może zakończyć się frustracją z powodu odklejających się materiałów, które nasiąkną farba a końćowym efekcie podwójną pracą do wykonania…

Jak widzicie plusy mocno przeważają nad minusami. Osobiście uważam, że malowanie natryskowe w dłuższym terminie zastąpi malowanie tradycyjne a rynek będzie się profesjonalizował w kierunku nowoczesnych technik malarskich. Nie bójcie się więc malowania natryskowego i dobrze dobierzcie wykonawce, ponieważ malowanie choć wydaje się proste i przyjemne wymaga doświadczenia i dużej dokładności.