Jak uniknąć pasów malując metodą natryskową lub wałkiem?

„Pasowanie” na ścianach podczas malowanie to temat, który napsuł już wiele nerwów nie tylko inwestorom ale także wielu wykonawcom. Jak unikać tzw. „pasowania” na ścianach? Odpowiedz wydaje się dość prosta, choć na finalnym efekt ma bardzo wiele czynników.

DCIM100GOPROG0283276.JPG

1. Warunki atmosferyczne.

Czynnik najczęsciej pomijany i nie brany pod uwagę przez większość ekip remontowo-budowlanych. Okazuje się jednak, że niski poziom wilgotności w powietrzu ma bardzo duży wpływ na zbyt szybkie wysychanie farby na ścianach a co za tym idzie powstawanie pasów. Ratunkiem może okazać się tutaj sztuczne podwyższenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu czy dodanie 1-10% wody do farby ( o ile pozwala na to karta techniczna producenta )

2. Nieprawidłowa technika malowania.

Zarówno podczas malowania ścian wałkiem czy malując natryskowo, bardzo istotna jest wiedza i umiejętności. Malując dla przykładu nie wystarczająco namoczonym farbą wałkiem również tworzymy nierównomiernie rozprowadzoną powłokę farby tworząc pasy. Kolejnym czynnikiem dość istotnym jest ściąganie farby w jednym kierunku po wstępnym rozporowadzeniu farby na ścianie czy suficie. Metoda tak pozwala nam na ułożenie struktury farby w jednym kierunku co sprzyja jednolitym odbiciom światła na powierzchni, co minimalizuje ryzyko powstawania pasów i smug. Kolejnym bardzo ważnym czynnkiem jest dobór odpowiedniego wałka, długości jedno włosia a także materiału z jakiego został wykonany. Różne rodzaje wałków dobiera się do odpowiednich rodzajów farb – należy o tym pamiętać!

Malując natryskowo bardzo ważna jest również technika, każde zbyt duże zwiększenie bądź zmniejszenie dystansu pistoletu malarskiego od malowanej powierzchni skutkuje powstawaniem odpowiednio grubszej lub cieńszej powłoki farby na ścianie co przekłada się na powstawanie pasów, czyli niejednolitym odbiciem światła na danej powierzchni. Tutaj kłania się również nieumijętność dobrania dyszy do pistoletu do konkretnej farby, należy pamiętać, że każda farba ze względu na swoją lepkość czy gęstość zachowuje sie przy natrysku inaczej. Pamiętajmy również o prawidłowym dobraniu ciśnienia do odpowiedniej dyszy, i tutaj również – zbyt duże cisnienie jest błędem, który skutuje „odbijaniem” się farby od powierzchni jak również zbyt niskie ciśnienie może być niefektywne i prowadzić do złego, nierównego rozwpowadzania farby na ścianie.

3. Źle przygotowana powierzchnia do malowania.

Nie od dziś wiadomo, że im lepiej przygotowane podłoże tym lepszy efekt. Bardzo wiele osób nadali szlifuje gładzie gipsowe ręcznie, co skutuje prawie zawsze dołami, wcięciami i innymi nierównościami – przez co ściany sprawiają efekt falowania. Z pomocą przychodzą nam żyrafy, które dużo efektywniej niż czlowiek potrafią wyrównać ścianie, to bez wątpienia duże ułatwienie i każda szanująca sie firma ma taki sprzęt na stanie. Często pomijanym elementem pracy nad przygotowaniem do malowania jest odpylenie ścian z kurzu, który podczas gruntowania może tworzyć nam zbitki psujące efekt finalny. Nie można zapomnieć o dokładnym odkurzaniu pomieszczeń przed malowaniem, szczególnie przed malowaniem natryskowym, gdzie mamy do czynienia z dużym cisnieniem a co za tym idzie – unoszeniem kurzu w powietrzu, któru przylepia się do ścian. I najważniejsze – gruntowanie! I tutaj zawsze gruntujemy gruntem pasującym do systemu producenta. Jeżeli farby mamy marki x, gruntujemy zawsze gruntem przeznaczonym do danego systemu. Pamiętajmy również o dokładnym i równomiernym rozpowardzeniu gruntu na ścianie – w innym wypadku pasy murowane.

4. Farba

Tylu ilu producentów farby tyle efektów – jedne farby nie nadają się do niczego. Pasy powstają zawsze bez względu na umiejetności malarza. Takie farby to najczęsciej farby budżetowe, których celem sie odświeżenie powierzchni a nie efekt „WOW”. Niestety nawet wsród farby z najwyżej półki zdarzają nie farby poprostu trudne w malowaniu. Przyczyną tego jest chemia zawarta w farbie, różnego rodzaju żywice i inne substancje, które podwyższają parametry farby, ale ma to swoją cenę. Tutaj należy zdać się na fachowca, każda szanująca się firma remontowa wie na jakich produktach potrafią uzyskać najlepszy efekt.