Zabezpieczanie powierzchni przed malowaniem. Z czym to się „je”?

Każda szanująca się ekipa remontowa na rynku powinna fachowo zabezpieczać wszystkie elementy mieszkania lub domu, które mogą ulec zniszczeniu lub ubrudzeniu. Decydując się, na pomalowanie swojego wymarzonego mieszkania lub domu, czy to już zamieszkanego czy dopiero remontowanego warto zwrócić uwagę na to, żeby wszystko co w mieszkaniu się znajduje, było dobrze zabezpieczone.

Kiedy i co zabezpieczamy?

To co i w jaki sposób powinno zostać zabezpieczone w dużej mierze zależy od techniki jaką zdecydujemy się malować. I tutaj zatrzymam się na chwile i pozwolę sobie, krótko opisać jakie techniki malowania wyróżniamy i kiedy należy z nich korzystać:

1.Malowanie natryskowe:

Na malowanie natryskowe decydujemy się najczęściej wtedy kiedy mamy duży metraż do pomalowania i inwestorowi zależy na czasie. Metodą natryskową malujemy najczęściej stany surowe, po uprzednim położeniu np. gładzi. i tutaj nie ma znaczenia czy są to domy czy mieszkania a nawet biura. Natrysk świetnie sprawdza się również, przy malowaniu nieruchomości z rynku pierwotnego, pod warunkiem, że nie ma w nim zbyt wielu rzeczy osobistych naszego klienta. Zabezpieczanie wielu szaf, przesuwanie ciężkich mebli, przenoszenie drobnych rzeczy i dokładne oklejanie wszystkiego zajmuje więcej czasu niż tradycyjne malowanie wałkiem.

Przy malowaniu natryskowym niezmierne ważne jest szczelne zabezpieczenie wszystkich podłóg, okien, drzwi, parapetów, listw itp. Zawsze ściągamy też gniazdka, ściągamy lampy, półki, karnisze itd. Im mniej rzeczy, które trzeba oklejać tym lepiej. Jeśli chodzi o samo oklejanie, to musi zostać zabezpieczone dosłownie wszystko od podłóg, po okna aż po całe wyposażenie mieszkania. Tutaj nie ma miejsca na wyjątki. Wszystko co nie zostanie oklejone, zostanie również pomalowane, a tego po prostu nie chcemy. Oklejanie w przypadku malowania natryskowego zajmuje ok 85% czasu, reszta to samo malowanie, które idzie tempem ekspresowym.

2. Malowanie wałkiem:

Na malowanie tradycyjne, czyli malowanie przy pomocy wałka, decydujemy się kiedy malowania nie jest dużo, lub kiedy w mieszkaniu, które będziemy malować jest bardzo dużo drobnych rzeczy, które muszę zostać na swoim miejscu. Na malowanie wałkiem decydujemy się również, kiedy inwestor chciałbym uzyskać na swoich ścianach tradycyjną strukturę po wałku.

Decydując się na malowanie wałkiem nie musimy przykładać tak dużej wagi to bardzo dokładnego zabezpieczania wszystkiego. Tak naprawdę, czy gęstych farbach wysokiej jakości, które prawie nie kapią, zabezpieczamy najważniejsze elementy domu, które są najbardziej podatne na zabrudzenia czyli m.in. okna, drzwi, podłogi, listwy i parapety. W odróżnieniu od malowania natryskowego nie wszystko musi zostać szczelnie oklejone „od stóp do głów”. Bardzo czesto podłoge przykrywamy tylko materiałową matą malarską w miejscu w którym aktualnie malujemy. Okna mogą zostać oklejone wyłącznie taśmą malarsko po obrzeżach a z gniazdek wystarczy, że ściągniemy tylko oprawki. Lampy dla wygody najczęściej ściągamy, choć też nie wszystkie. Najważniejsze przy malowaniu wałkiem jest zabezpieczenie podłóg, które najbardziej są narażone na wszystkie zabrudzenia.

Jakie materiały do zabezpieczania/oklejania używamy?

Do zabezpieczania podłóg używamy najczęściej wysoko gatunkowych i grubych kartonów, które nie przepuszczają wody. W zależności od podłogi przyklejamy je taśmami z mocnym lub słabym klejem, żeby nie uszkodzić ww. powierzchni. Okna, drzwi, parapety, schody, meble, telewizor, sofy, rogówki i inne zabezpieczamy grubą folią malarską z specjalna niebieską taśmą malarską. Takie rozwiązanie daje nam pewność, że wasze meble domowe nie zostaną uszkodzone czy ubrudzone.